Kominkowe wkłady powietrzne
Masz swój dom? Jeśli tak to z pewnością jak większość ludzi, zawsze marzyłeś żeby mieć kominek. Jednak zakładania go jak się ma już gotowy dom, wcale nie jest łatwe. Najlepiej o takiej kwestii pomyśleć już w czasie budowy domu. Dzięki temu, możemy poprowadzić niezbędne przewody i rurki, które będą niezbędne do zamocowania go. Kominek doskonale się sprawdza w mroźne zimowe dni, kiedy na dworze jest śnieg i lód. Bardzo przyjemnie jest w tedy zapalić wieczorem w kominku i usiąść w fotelu z gorącą herbatą i dobrą książką.
Służy on także, jako sposób ogrzewania nie tylko jednego pomieszczenia, ale niekiedy całego domu, oczywiście, w przypadku dużego domu dwu- lub więcej piętrowego, nie uda się to nam. Jeśli jednak mamy mały jednorodzinny domek to nie powinno być trudności. Jeżeli zamierzamy ogrzewać cały dom, to także musimy wziąć to pod uwagę podczas budowy. Zarówno duży jak i mniejszy dom możemy ocieplać kominkiem, ale z tym pierwszym będzie więcej problemów i pracy, a jeśli nie uwzględnimy tego wcześniej to będzie to średnio wykonalne. Ciepło jest rozprowadzane z kominka po całym domu, dzięki kanałom, które wchodzą w skład dystrybucji systemu powietrza gorącego. Można także do tego celu wykorzystać zwykłe grzejniki.
Typy wkładów kominkowych
Pierwszy rodzaj to te z płaszczem wodnym. Posiadając takie wkłady, możemy je zamontować do systemu c.o. Takie zastosowanie, zapewnia rozprowadzanie całego ciepła, za pomocą obecnych w domu grzejników, a także ogrzewania podłogowego.
Rodzaj drugi, a przy tym ostatni, to wkłady powietrzne. Ich zasada działania jest dość prosta i mało skomplikowana. Polega na tym, że ogrzewane jest powietrze, które przepływa przez wkład oraz dookoła niego. Do pomieszczeń jest rozprowadzane poprzez kanały, które należą do systemu dystrybucji powietrza gorącego. Taki efekt możemy uzyskać na dwa sposoby, zarówno przez wymuszenie lub też, bez niego, czyli środkami naturalnymi, czyli obieg powietrza przy pomocy grawitacji.
Wkłady powietrze – z czego są wykonywane?
Jeśli już wiedz, jakie mamy rodzaje wkładów oraz do czego służą i w jaki sposób ogrzać nimi dom, to powinieneś posiąść wiedzę także na temat tego, z czego są one wykonane. Zaczniemy od wkładów żeliwnych, które wyposażone są w wypusty, zwane radiatorami. Dzięki nim, powietrza akumulacyjna jest większa. Zapewnia to efektywniejsze ogrzewanie pomieszczeń.
W przypadku wkładów stalowych, mamy do czynienia z coraz większa popularnością. Zdobywają ją poprzez swoją nowoczesność oraz lekki wygląd. W przypadku tego typu tworzywa przy kominkach w znacznej części nie mamy do czynienia z radiatorami. Jednak możemy trafić na model, który je posiada.
Teraz przyjrzyjmy się połączeniu zarówno rodzaju pierwszego jak i drugiego, czyli wkładom stalowo- żeliwnym. Jeśli masz problem ze zdecydowaniem się na jedno tworzywo, to jest to alternatywa dla Ciebie, ponieważ taki kominek posiada cechy zarówno tego żeliwnego jak i stalowego.