• 17 czerwca 2024

Kocioł olejowy oraz instalacja centralnego ogrzewania

Każdy posiadający własny dom wie, jak ważną rolę w jego funkcjonowaniu pełni ogrzewanie. Jest ono szczególnie ważne w przypadku, kiedy budynek jest dość obszerny, co gorsza nieocieplony. Jest ot szczególnie dokuczliwe zimą, kiedy panują silne mrozy. Im mniejszy dom, tym mniej problemu z utrzymaniem ciepła oraz ogrzaniem, jednak w sytuacji, kiedy dom jest kilku piętrowy, to ocieplenie w nim temperatury schodzi bardzo długo.

W przypadku braku wszelkich ociepleń, równie szybko uzyskane ciepło traci. Dlatego, musimy pamiętać, aby podczas wyjazdów na ferie zimowe, mieć kogoś, kto będzie utrzymywał stale te sama temperaturę w budynku. Może to być sąsiad, albo ktoś z rodziny, ale żeby był on inne tylko odpowiedzialny i nie zapomniał zamykać domu po wyjściu, ale także potrafił obsłużyć piec, który niekiedy ma dość skomplikowaną konstrukcję dla osób, które widza go pierwszy raz. Starajmy się również często kontaktować z danym człowiekiem, aby nie zapomniał on o opiece nad budynkiem.

Co jednak, jeśli nie zdecydowaliśmy się jeszcze, jakiego rodzaju ogrzewanie wybierzemy, ponieważ jesteśmy na poziomie zamiany ze starego lub wybudowaliśmy nowy dom? Najczęściej wybieraną opcja jest ogrzewanie centralne, jeśli Ty również chciałbyś takie posiadać to dowiedz się poniżej kilku istotnych informacji, które mogą Ci się przydać.

Ogrzewanie nisko- lub wysoko – temperaturowe

Kocioł olejowy, który posiada pompę obiegową działać może zarówno z instalacja ogrzewania centralnego o wysokiej temperaturze zasilania jak i niskiej. Dlatego, powinieneś wiedzieć, co powinieneś zainstalować w swoim ogrzewaniu, aby temperaturę w pomieszczeniach móc kontrolować według własnego uznania. W przypadku instalacji, która zbudowana jest z tworzyw sztucznych zalecane jest, aby za kotłem umieścić około 2 metrowa część rur metalowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nasza instalacja jest chroniona w sytuacji, kiedy pojawiłoby się krótkie przegrzewy wody, która pochodzi z kotła. Mimo iż każdy kocioł olejowy, jest wyposażony w czujnik temperatury wody, to niekiedy może on działać z lekkim opóźnieniem, więc w tym przypadku rury metalowe są jak najbardziej wskazane, gdyż zabezpieczają instalację. 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Ogrzewamy dom - koszty

Ogrzewanie domu jest bardzo istotna kwestią, szczególnie w naszym klimacie, gdzie mamy nie tylko lato, ale także...