W jakiej odległości umieszczamy zbiornik na paliwo?
Paliwo jest bardzo popularne i najczęściej używane. Najczęściej służy nam ono do napędzania pojazdów mechanicznych. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie i ma ich jeszcze bardzo dużo. Jest ono niekiedy bardzo niebezpieczne. Jeśli nieodpowiednio z nim postępujemy to może zagrażać zarówno zdrowiu jak i życiu. W praktyce jednak, większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak należy go używać, aby nie zrobić sobie krzywdy. Jednak czasami zdarzają się takie sytuacje, kiedy wypadek jest nieunikniony.
Dlatego też, musimy wiedzieć gdzie umieszczać zbiornik z paliwem, aby nie stwarzał on zagrożenia zarówno dla nas jak i dla reszty domowników.
Zbiornik na gaz płynny – odpowiednie odległości
To, w jakiej odległości zbiornik z gazem płynnym się znajdzie od budynków mieszkalnych zależy od tego gdzie jest on umiejscowiony. Mowa tu oczywiście nie o odległości, ale o tym czy znajduje się on pod czy nad ziemią oraz jaka posiada pojemność. Pamiętajmy, ze nie wolno takiego zbiornika umieszczać na terenach podmokłych, ani też w zagłębieniach. Jakie są odległości minimalne od obiektów o objętości 3m3 – jest to wielkość doskonale wystarczająca dla domku jednorodzinnego:
- W odległości od budynku mieszkalnego zbiornik naziemny powinien znaleźć się na minimum 3 metrów w przypadku podziemnego około 1m.
- W przypadku budynków typu garaż czy magazyn, wymiary są takie same jak w przypadku powyższej skali
- Jeśli chodzi o studzienkę kanalizacyjną to nie mniej niż 5m, dotyczy to także rowów
Jeżeli chcemy, aby zbiornik umieszczony był znacznie bliżej domu, czyli około 1,5 metra to musimy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, wymagana jest ściana, która oddzielałaby budynek od zbiornika. Nie mamy tu na myśli jednak zwykłego muru, ale ścianę przeciwpożarową o wysokiej odporności ogniowej. Musimy także zwrócić uwagę na wymiary, ponieważ powinna ona zakrywać i całkowicie oddzielać zbiornik od budynku. Umieszczamy ja w odległości poniżej 3m od gazu płynnego. Olejnym rozwiązaniem jest pionowa ściana budynku, której szerokość jest równa rzutowi równoległemu zbiornika, ale zwiększonej o 2 metry z każdej strony. Wysokość ściany powinna być równa wysokości budynku.
Dzięki takim rozwiązaniem, nawet, jeśli mamy małą działkę to możemy umieścić zbiornik z płynnym gazem bliżej domu i nie spowoduje to wzrostu zagrożenia.