• 25 lipca 2024

Magazyn oleju i kotłownia na kocioł olejowy – warunki, jakie spełniać musi magazyn

W przypadku niewielkich domów dla jednej rodziny, gdzie do czynienia mamy z ogrzewaniem olejowym, kocił w większości przypadków możemy znaleźć w piwnicy lub na parterze. Jeśli ktoś nie chce oddzielać specjalnego pomieszczenia do tego celu, ponieważ ma ich ograniczoną liczbę, to może skorzystać z nowocześniejszego rozwiązania. Chodzi tu o umieszczenie kotła w kuchni. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ spełniać ona musi wymagane warunku. Jeżeli to pomieszczenie i tak jest mały, to niestety może się okazać, że nie ma miejsca na takie rzeczy i jednak wygospodarować trzeba będzie osobne pomieszczenie. Dlatego te, o takich nowościach należy myśleć już na etapie budowy domu, dzięki czemu unikniemy przeróbki i od razu będziemy mogli dostosować wnętrze do danych warunków.

Gdzie montujemy kocioł?

Tak jak wyżej było wspominane, najlepiej jest posiadać do tego osobne pomieszczenie. Jeśli jednak takie wnętrze nie jest za duże i mieści tylko niezbędne rzeczy, to możemy mieć problem, kiedy przyjdzie nam wymienić kocioł na olejkowy, ponieważ wymaga on nieco więcej miejsca i może okazać się, że będzie go za mało. W takim przypadku, ten pokój, który przeznaczany był na skład opału moglibyśmy wykorzystać, jako miejsce na zbiornik oleju.

Niekiedy może się zdarzyć, Że kiedy wymieniamy kocioł węglowy na olejowy i pomieszczenie, które służyło za magazyn, jest przeznaczone teraz do składowania oleju, jednak często okazuje się, że nie możliwości zmieścić zbiornika przez drzwi, które nie są dostosowane do jego wielkości. W takim wypadku trzeba je poszerzać, co jest bardzo niewygodne i stanowić może problem w przypadku niektórych domów, szczególnie, jeśli znajdują się one w ścianie nośnej.  W takim przypadku potrzebujemy opinii odpowiedniej osoby, która powie nam czy możemy takich zmian dokonać. 

Wymagania dotyczące kotłowni

Kotły olejowe, których moc nie przekracza 30 kW, mogą znajdować się w pomieszczeniach, w których ludzie nie przebywają cały czas, czyli np. w kuchni. Jeśli jednak kocioł, ma moc większą, to na takie kombinacje nie możemy sobie pozwolić i osobne pomieszczenie jest niezbędne. Musi jednak mieć ono określone wymiary, ponieważ jego wysokość to minimum 2,2 metra, jednocześnie musi mieć najmniej 8 m3 powierzchni. Także podłogi i ściany są związane z różnymi wymaganiami. W takim miejscu gdzie znajduje się kocioł na olej opałowy, jeśli znajduje się ono nad jakimkolwiek pomieszczeniem, czyli np. na pierwszym piętrze zarówno podłogi, ściany jak i drzwi do 10 cm wysokości muszą być wodoszczelne. 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Ogrzewamy dom - koszty

Ogrzewanie domu jest bardzo istotna kwestią, szczególnie w naszym klimacie, gdzie mamy nie tylko lato, ale także...