Kominek oraz nadwyżka ciepła – jak ją wykorzystać?
Marzysz o posiadaniu kominka? Taki pomysł najlepiej wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu. Powinniśmy wiedzieć jak będą ustawione wszelkie sprzętu i meble, aby określić także odcinek, na którym będzie stał kominek. Jest to bardzo ważne, ponieważ potrzebuje on odpowiednich warunków. Są to przede wszystkim przewody, które będą odprowadzać dym, a także odpowiednia grubość i wykonanie ściany. W przypadku ściany, chodzi przede wszystkim o to, aby nie była ona wykonana z materiałów łatwopalnych, abyśmy nie spalili sobie domu. Miejsce na taki sprzęt, powinno być także w odpowiedniej odległości. Nie stawiamy kominka bliżej niż 10 cm od ściany. Dzięki temu, mamy pewność, że nasz dom jest bezpieczny.
Kolejna kwestią, do jakiej musimy przywiązać dużą uwagę, to tworzywo, z jakiego jest wypominany kominek, który zamierzamy kupić. Nie róbmy tego na szybko, ponieważ może się okazać, ze dokonaliśmy złego wyboru. Tworzywa gra dużą rolę, ponieważ może ono decydować o tym, jak oszczędny będzie kominek. Doskonały będzie w takim wypadku taki, który wykonany został z żeliwa, ponieważ utrzymuje ciepło w środku i w odpowiednich ilościach oddaje je do otoczenia.
Kolejną kwestia jest opał, jaki będziemy stosować, należy pamiętać, aby nie korzystać z sosnowego, ponieważ wytwarza on mnóstwo popiołu i dymu. Używając takiego surowca obciążamy środowisko, a ekologia jest dzisiaj bardzo ważna ze względu na stan naszej przyrody. Dlatego, korzystamy z drewna liściastego, które oczywiście przechowujemy w odpowiedni sposób, aby nie zgniło.
Instalacja wodna plus kominek
Zanim jednak zajmiemy się podłączaniem kominka, powinniśmy wiedzieć, jakie pomieszczenia zamierzamy ogrzać przy jego pomocy, a także, co zrobić, jeśli będziemy mieć za dużo ciepła i w jaki sposób je spożytkować, aby się nie zmarnowało. Takie ogrzewanie pochodzące z kominka w przypadku połączenia z instalacją wodną, stanowi doskonałe zastępstwo pieca. Ciepło pochodzi wtedy z grzejników oraz ogrzewania podłogowego. W takim przypadku nie jest wymagane, aby budować całą instalację, która będzie rozprowadzać ciepło z kominka, ale możemy się ograniczyć do fragmentu znajdującego się pomiędzy samym kominkiem, a wymiennikiem pośredniczącym.
Jak rozprowadzać ciepłe powietrze po innych pomieszczeniach
Jeśli w domu jest obecna instalacja grzewcza, to nie musimy nią ogrzewać wszystkich pomieszczeń. W tych pozostałych, możemy wykorzystać ciepło kominka. Żeby jednak było to możliwe, niezbędny jest układ DGP, czyli do dystrybucji ciepłego powietrza. Są to inaczej kanały, które będą doprowadzać ciepłe powietrze, po wybranych pomieszczeniach. Niezbędne będzie także, odpowiednie zakończenie w postaci kratki lub anemostatów.