• 25 lipca 2024

Wybieramy drewno do palenia w kominku

Jeśli zamierzasz kupić kominek, to musisz wiedzieć, czego szukać. Wiadomo, że jest to sprzęt, który nie tylko służy, jako ozdoba, ale także jest bardzo funkcjonalny. Co najlepsze, nadaje się on praktycznie do każdego wnętrza bez względu czy jest ono nowoczesny czy też staroświeckie. Na rynku mamy potężny wybór kominków. Możemy zdecydować się zarówno na pięknie zdobione i rzeźbione, jak i tradycyjne zrobione ze szkła.

Wszystko zależy od nas, upodobań oraz stylu wnętrz. Jednak nie powinniśmy kierować się tylko wyglądem, ponieważ bardzo ważna jest także kwestia jego funkcjonalności orz to, z jakiego tworzywa został wykonany. Trzeba zwrócić uwagę także na oszczędność, ponieważ będziemy musieli czymś ogień utrzymywać, a opał nie należy do rzeczy tanich. Zdecydujmy się, więc na takie tworzywo, które bardzo dobrze utrzymuje ciepło i stopniowo oddaje je o otoczenia.

O możliwości zamontowania kominka najlepiej myśleć już na etapie budowy domu. Dzięki temu będziemy w stanie wszystko przygotować oraz odpowiednio zabezpieczyć ściany. Chodzi tu o te, która będzie zaraz za kominkiem, ponieważ nie może on być z tworzywa łatwopalnego. Musimy jednak, wcześniej określić, w którym dokładnie będzie stał on miejscu, aby zaopatrzyć się także w odpowiedni przewód do odprowadzania dymu.

Drewno do kominka

Jeśli mamy już dobrany odpowiedni kominek, to musimy się zastanowić, czym będziemy w nim utrzymywać ogień. Do wyboru mamy dwa rodzaje drewna – liściaste lub iglaste. Jeśli będziemy kupować opał, to powinniśmy się zorientować czy nie posiada ono żadnych żywić ani smoły. Najbardziej opłacalnym sposobem utrzymywania ciepła jest drewno liściaste. W tym przypadku bierzemy pod uwagę takie gatunki jak buk, brzoza czy dąb, ponieważ bardzo długo się one palą, także wytwarzają najwięcej ciepła.

Niestety, z drzew iglastych nie powinno się korzystać w kominkach, więc nawet, jeśli masz już uskładane odpowiednie ilości, to nie będziesz mógł z niego skorzystać. Ich wadą jest produkowanie ogromnych ilości sadzy oraz dymy.  W dzisiejszych czasach, kiedy ekologia jest tak ważna, powinniśmy unikać takich tworzyw, ponieważ dokładamy swoją cegiełkę do zanieczyszczeń powietrza, które i tak jest już w kiepskim stanie szczególnie w miastach. Pamiętaj także, aby w kominku nie używać drewna, które było malowane, impregnowane itp.

W jaki sposób składować drewno?

Jeśli chcemy, aby drewno dobrze się paliło i miało jak najlepszą jakość to powinniśmy jest składować najmniej przez okres roku. Miejsce powinno być zadaszone i przede wszystkim suche, aby drewno nam nie zgniło i nie zaatakowały go grzyby. Aby tego uniknąć dbamy o to, aby zapewnione ono miało przewiew i wentylację. 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Koza grzewcza – zalety posiadania

Zapewne zauważyłeś, że coraz częściej w dzisiejszych wystrojach wnętrz są wybierane rozwiązania, które były...

Kominkowe wkłady powietrzne

Masz swój dom? Jeśli tak to z pewnością jak większość ludzi, zawsze marzyłeś żeby mieć kominek. Jednak...