• 25 lipca 2024

Miejsce na kominek w domu jednorodzinnym

Jeśli jesteś pasjonatem kominków, to w swoim domu także powinieneś taki mieć. Jest to nie tylko bardzo ładna ozdoba oraz dodatek do aranżacji, ale także zapewnia nam odpowiednie ciepło i może służyć do ogrzania całego domu, a nawet wody. Cora częściej możemy je spotkać także w biurach czy restauracjach, gdzie stanowiąc świetna ozdobę dla pomieszczenia.

Wiadomo, że założenie kominka nie należy do łatwych zadań, ale nie wymaga także bardzo skomplikowanych umiejętności. Jednak zanim się zdecydujemy na jakiś sprzęt, to musimy wiedzieć, czego szukać. Szczególna uwagę należy zwrócić nie tylko na sam wygląd kominka, mimo iż jest on bardzo ważny, ale także na to, z jakiego tworzywa został wykonany. Bardzo ważne, aby było ono odporne na wysokie temperatury, a także nie zniechęciło nas jakością. Powinien on bardzo dobrze gromadzić ciepło oraz bez problemów oddawać je do całego otoczenia.

Co z opałem do takiego kominka? Zanim jeszcze zdecydujemy się na kupno to sprawdźmy, jakie koszty nas czekają w sprawie tego, czym będziemy palić. Jest to bardzo ważne, aby później się nie rozczarować. Najczęściej korzysta się z drewna z drzew liściastych jak buk, brzoza czy dąb, ponieważ palą się one najdłużej i dają największa temperaturę.

Podłoże do kominka

Powinniśmy także pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego miejsca dla naszego kominka. Nie należy on do najlżejszych sprzętów domowych, ponieważ waży około pół tony. Dodatkowo obudowa akumulująca podnosi ciężar nawet trzykrotnie. Dlatego też podłoże powinno być dostoswane do takich ciężarów, a także do ciepła, jakie kominek będzie stwarzał. Dlatego potrzebna jest duża nośność, a w przypadku domów starszych będzie wymagane wzmocnienie. Pamiętaj także, że pobliżu kominka zarówno w podłodze jak i na ścianie, nie mogą się znajdować żadne przewody elektryczne oraz rury z gazem czy ogrzewanie.

Przygotowywanie podłoża

Bardzo ważne są dokładne obliczenia, które poprzedzać będą całą instalację kominka. Najlepszym rozwiązaniem, jest zlecenie całej pracy związanej z wzmacnianiem podłoża, komuś, kto jest w tej dziedzinie specjalistą. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że wszystko jest dobrze przygotowane, a cały dom bezpieczny. Tatka osoba ma także możliwość zamówienia całej płyty betonowej, co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru. Jeśli chcemy, aby to ściana przejmowała całą masę kominka, to możemy go podwiesić. Używa się do tego stalowych kotew. 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Koza grzewcza – zalety posiadania

Zapewne zauważyłeś, że coraz częściej w dzisiejszych wystrojach wnętrz są wybierane rozwiązania, które były...

Kominkowe wkłady powietrzne

Masz swój dom? Jeśli tak to z pewnością jak większość ludzi, zawsze marzyłeś żeby mieć kominek. Jednak...