• 19 marca 2024

Podłączamy kominek do przewodu kominowego

Chciałbyś mieć w domu kominek i to nim ogrzewać wszystkie wnętrza? Nie jest to sprawa niemożliwa, ale powinniśmy pomyśleć o niej już na etapie budowy domu. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w tym czasie, musimy już znać układ wszelkich urządzeń, jakie będą się znajdować w pomieszczeniach, gdyż będzie demontowana wtedy instalacja elektryczna, więc takie informacje trzeba ogłosić osobie, która będzie robić cały projekt. Co ma do tego instalacja? Przede wszystkim chodzi tu o to, aby ściana oraz podłoga, które znajdują się najbliżej i pod kominkiem nie posiadała żadnych przewodów elektrycznych, rur z gazem orz ogrzewania podłogowego. Dzięki temu, zapewniamy sobie bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Jeśli już wiesz, gdzie będzie się twój kominek znajdował, to musisz go jeszcze kupić. Bardzo ważne jest, aby nie robić tego pochopnie i na szybko, aby znać wszelkie dane techniczne oraz predyspozycje miejsca, w którym ma się on znaleźć. Istotna rolę gra także tworzywo, z jakiego wykonany został kominek, ponieważ może ono w dużym stopniu decydować o tym jak oszczędny będzie nasz sprzęt oraz w jaki sposób oddawał będzie ciepło. Najczęściej wybieranym tworzywem jest żeliwo, możesz jednak zdecydować się na inne, które Ci odpowiada.

Zanim zdecydujesz się na kupno jakiegokolwiek kominka, powinieneś p-odliczyć roczne koszty, jakie będą towarzyszyć jego użytkowaniu. Bardzo znaczące jest tu zawrócenie uwagi na opał. Jest to jednak z droższych rzeczy, która jest potrzebna zimą i późna jesienią.

Czy stary komin jest przeszkodą?

Kiedy już mamy wybrany nasz wy marzony kominek, to trzeba jeszcze zająć się kwestią jego podłączenia. Pamiętajmy, ze powinien on być podłączony jak najbliżej komina, aby przewód, który będzie łączył komin z kominkiem był krótki i estetyczny. We wnętrzu komina, musimy także posiadać odpowiedni przewód, który będzie przeznaczony tylko i wyłącznie przeznaczony do kominka.

Co jeśli posiadam komin, który jest nie dość, że murowany to jeszcze stary? Mogę do niego podłączyć kominek czy musze go zdemontować? Niestety, jeżeli mowa tu o zwykłym ceglanym kominek, to nie nadaje się on do prowadzenia przewodu kominkowego.  W takim przypadku, wymagane jest zamontowanie odpowiedniego wkładu. Jest on zbudowany ze stali, która jest kwasoodporna i wkładana do komina. Jest jednak jeden warunek, ale takiego rozwiązania – nasz komun musi być taki sam na całej długości i nie posiadać załamań, wpukleń itp. 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Koza grzewcza – zalety posiadania

Zapewne zauważyłeś, że coraz częściej w dzisiejszych wystrojach wnętrz są wybierane rozwiązania, które były...

Kominkowe wkłady powietrzne

Masz swój dom? Jeśli tak to z pewnością jak większość ludzi, zawsze marzyłeś żeby mieć kominek. Jednak...