• 9 września 2024

Kupujemy wkład kominkowy – porady

Każdy z nas kiedyś marzył, że będzie miał piękny dom z cieplutkim kominkiem. Będzie mógł przed nim usiąść w zimowe mroźne wieczory, kiedy na zewnątrz będzie padał śnieg, a w pokoju ogień, przy którym siądziemy z lampka wina lub gorąca herbatą. Wszystko jest jak najbardziej do wykonania. Wystarczy tylko trochę kreatywności, pracy oraz niekiedy pieniędzy. Jeśli Twój dom jest już gotowy i zamierzasz dobudować kominek, to trzeba będzie część ściany kuć. Przydałby się także przewód kominowy, którym będzie odprowadzany dym.

Dla tych, którzy budują dopiero dom, a także marzą o kominku, muszą wziąć to pod uwagę już na etapie montowania rurek do grzejników. Dzięki temu, przy pomocy takiego kominka, będziemy mogli ogrzać cały dom. Wszystko jednak zależy od tego, jaki wkład wybierzemy. Na rynku mamy tysiące różnych kominków, które różnią się nie tylko wielkością, ale także designem czy tworzywem. Jednak wkładów mamy tylko dwa rodzaje. Czyli musimy nie tylko znaleźć taki, który nam się podoba, ale także ten, który będzie najbardziej funkcjonalny oraz odpowiedni dla naszego domu. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie kominkiem, to nie tylko zyskamy piękny element wyposażenia, ale także przytulne wnętrze. Dodatkowo, zyskamy ogrzewanie dla całego domu.

Wkład kominkowy – parametry techniczne

Zanim kupisz swój kominek, powinieneś posiadać wiedzę na temat tego, jakimi parametrami technicznymi dysponujesz, aby dobrać odpowiedni. Bardzo ważnym elementem jest moc nominalna urządzenia, która musimy odpowiednio dopasować do powierzchni, jaka ma być ogrzewana.

Im większą sprawność cieplna posiadać będzie wybrany przez nas sprzęt tym oszczędniejszy i bardziej funkcjonalny będzie. W takim przypadku oszczędność może stanowić bardzo ważny punkt, ponieważ do ogrzania całego dużego domu trzeba nam będzie spalić więcej surowca. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, z czego wykonany jest kominek, ponieważ każdy materiał ma inne właściwości. Zdecydować się możemy na żeliwo, czyli materiał uniwersalny. Jest on doskonale dostosowany do wysokich temperatur. Bardzo dobrze kumuluje on także ciepło, stopniowo oddając je do otoczenia.  Do wyboru mamy także nowoczesną stal kotłową, której możliwości obróbki są znacznie zwiększone.

Instalacja oraz montaż

Kiedy już masz kupiony odpowiedni kominek, to potrzebujesz przygotować dla niego miejsce. Najważniejszą zasadą montażu jest to, aby sprzęt nie znajdował się na ścianie, która jest wykonana z łatwopalnego materiału. Odległość kominka od ściany nie powinna być mniejsza niż 10cm. 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Koza grzewcza – zalety posiadania

Zapewne zauważyłeś, że coraz częściej w dzisiejszych wystrojach wnętrz są wybierane rozwiązania, które były...

Kominkowe wkłady powietrzne

Masz swój dom? Jeśli tak to z pewnością jak większość ludzi, zawsze marzyłeś żeby mieć kominek. Jednak...