• 15 kwietnia 2024

Jaki wybrać palnik do pieca na olej?

Piece na olej, mimo iż wychodzą nieco drożej z opałem niż węglowe, są od nich będzie przyjazne dla środowiska.  Przypadku pierwszego rodzaju mamy do czynienia ze spalaniem węgla oraz drewna, co wytwarza bardzo dużo zarówno dymu jak i sadzy. Jest to bardzo niebezpieczne dla środowiska, które w dzisiejszym postępie technologii oraz ilości ludzi na świecie jest bardzo nadwyrężone. Takie piece dodatkowo je zanieczyszczają oraz mają swój wkład w upadzie przyrody.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najbardziej dbać o to, co zostało i doprowadzać do gorszego stanu, a więc korzystać z kotłów na olej, ponieważ wytwarzają one znacznie, mniej niebezpiecznych i szkodliwych substancji. Są także tańsze w utrzymaniu niż w przypadku ogrzewania przy pomocy gazu płynnego. Jednak, aby piec spełniał wszystkie te warunki, musi on prawidłowo i bez zarzutów działać.

Podczas kupna pieca na olej lub wymiany go z węglowego, musimy zwrócić uwagę na to, jaki rozmiar mają nasze drzwi, które były wcześniej tymi prowadzącymi do składu z węglem. Jeśli okaże się, że są one za małe, to zbiornik z olejem może się do nich nie zmieścić. W takiej sytuacji, konieczne będzie poszerzenie drzwi, co nie zawsze może się udać, jeśli znajdują się one na ścianie nośnej. Dlatego też, należy dokładnie przestudiować wszelkie wymiary kotła oraz framugi drzwi.

Kiedy już decydowaliśmy, który piec znajdzie się w naszym domu, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jaki palnik dobrać, ponieważ niekiedy nie jest on dodany przez producent, który ten wybór pozostawia do naszej dyspozycji. Jeśli nie wiesz, jaki wybrać zapoznaj się z rodzajami palników, jakie znajdziemy na naszym rynku:

  • Palnik wentylatorowy – ten rodzaj wybieramy, jeżeli zamierzamy spalać w kotle olej opałowy lekki. Olej jest rozpylany oraz dostarczany doi dysz, który następnie pod wpływem wysokiej temperatury wyparowuje. Do zasysania powietrza służy wentylator z kotłowni. Zajmuje się on mieszaniem powierza z parami oleju. Wyróżniamy dwa rodzaje palników wentylatorowych: jedno- i dwu-stopniowe.
  • Palnik dwustopniowy – używają ich, zapewniamy bardziej ekonomiczną pracę kotła oraz całego systemu grzewczego. Każde z nich posiada zabezpieczenia, które w razie gdyby wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyłącza palnik, a także dopływ paliwa zostaje odcięty.
  • Palnik inżektorowy – jest on wykorzystywany do spalania olejów ciężkich. W jego przypadku, samo rozpylenie oleju nie wystarcza, ponieważ potrzebne jest jeszcze dodatkowe powietrze.
  • Palnik z odparowaniem oleju – podstawowym elementem tego rodzaju palnika jest wanienka zawierająca olej. Podczas odparowania oleju z wanienki, tworzona jest para, która spala się wraz z powietrzem po zmieszaniu.

 

 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Ogrzewamy dom - koszty

Ogrzewanie domu jest bardzo istotna kwestią, szczególnie w naszym klimacie, gdzie mamy nie tylko lato, ale także...