• 15 kwietnia 2024

Wybieramy kocioł olejowy do domu jednorodzinnego

Ogrzewanie w domu zarówno tym dużym jak i małym jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na zapewnienie odpowiedniej temperatury nie tylko powietrza, ale także wody. Najczęściej wykorzystywane jest ogrzewanie w formie kotła węglowego. Wiąże się to jednak z większą ilością dbałości o taki system oraz większą ilością pracy. Jest jednak tańszy.

Kotłownia, w której stoi piec powinna być osobnym pomieszczeniem, aby nie przebywali tam non stop ludzie. Nowoczesne rozwiązania proponują także możliwość umieszczenia kotła w kuchni, ale dotyczy to tylko tych, których moc nie przekracza 30 kW. Powyżej podanej mocy, wygospodarowanie osobnego pomieszczenia jest konieczne. 

Dla osób, które chcą zamienić kocioł węglowy na olejowy, może to stwarzać dość duży problem. Szczególnie w przypadku, kiedy drzwi do składu z węgla były dostosowane do przechowywania właśnie jego, a nie zbiornika z olejem. Mogą one być zwyczajnie za małe, aby kocioł się tam zmieścił i konieczne wtedy jest poszerzanie drzwi. Jeśli takie pomieszczenie znajduje się w przy ścianie nośnej i drzwi także, to nie możemy sami ich poszerzać. W takiej sytuacji trzeba zasięgnąć rady specjalisty, który określi jak to zrobić i czy w ogóle można to zrobić nie szkodząc budynkowi.

Dlatego tez, zanim przystąpimy do kupna kotła na olej zorientujmy się czy nie trzeba będzie przerabiać większość drzwi, aby się zmieścił zbiornik. Jeśli już jesteśmy zdecydowani do zamiany pieca, powinniśmy posiąść jakąś wiedzę, która ułatwi nam wybór i pozwoli wykluczyć te rodzaje, które się nadają do naszych wnętrz.

Na co zwracać uwagę podczas kupna?

Kotły olejowe w przeciwieństwie do tych na paliwa stałe, są całkowicie bezobsługowe. W porównaniu do kotłów na gaz płynny są tańsze w użytkowaniu. Co więcej, olej w zbiorniku jest w takich ilościach, aby starczyło na długo. Dodatkowym atutem, takiego ogrzewania jest dbałość o środowisko, ponieważ olej spalany jest tam do końca, więc spalany, które temu towarzyszą są dość czyste oraz bezpieczne dla przyrody. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy duży problem z zanieczyszczonym środowiskiem, wszystko, co ogranicza zły wpływ na nie, powinno być jak najczęściej używane. Jednak bardzo duża część społeczeństwa nie dba o stan naszej zielonej planety, która stopniowo staje się szara. Używanie pieca węglowego, jest bardzo szkodliwe dla powietrza oraz roślin. Dlatego też, jeśli mamy wybór, to zdecydujmy się na kocioł olejowy, ponieważ dzięki temu, chociaż trochę zadbamy o nasze środowisko naturalne.

 

 

Share :

Może Cię zainteresować

Ogrzewamy dom - koszty

Ogrzewanie domu jest bardzo istotna kwestią, szczególnie w naszym klimacie, gdzie mamy nie tylko lato, ale także...