Z ostatniej chwili

W którym miejscu zamontować grzejnik?

Odpowiednie rozplanowanie miejsc montażu grzejników w przestrzeni całego domu jest wyjątkowo ważne. Warto zatem zrobić to już na etapie projektu budynku. Dzięki temu w przyszłości unikniemy niepotrzebnego remontu w postaci kucia ścian w celu wykonania specjalnej wnęki na grzejnik. W tekście wyjaśniamy, jak i gdzie najlepiej zainstalować kaloryfer, aby jego skuteczność była jak najlepsza.

Grzejniki najlepiej umieszczać pod oknem lub przy ścianie zewnętrznej. Z punktu widzenia komfortu cieplnego są to najlepsze miejsca. Inna lokalizacja to na przykład ściana boczna, która będzie jednak wymagać zwiększenia o kilka procent mocy cieplnej samego urządzenia. Należy jednak wiedzieć, że w pobliżu samego grzejnika będzie wtedy zbyt ciepło, a przy oknie trochę za chłodno. Z kolei grzejniki stalowe i płytowe możemy zainstalować na ścianie bądź ustawić na stojakach, które przytwierdza się do podłogi. Każde z tych rozwiązań jest estetyczne i posiada niewielką głębokość zabudowy, co pozwala na w miarę swobodną dekorację wnętrza. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ścianie wewnętrzna
W zasadzie lepiej unikać tej lokalizacji, ponieważ grzejnik umieszczony na ścianie wewnętrznej traci do 10% wydajności. Ponadto kaloryfer umieszczony naprzeciw okna spowoduje nierównomierny rozkład temperatury w mieszkaniu. Wtedy ciepłe, ogrzane powietrze uniesie się w górę i podąży w stronę okna oraz chłodniejszej ściany. Zanim do niego dotrze, powietrze zdąży się wychłodzić, a więc nie stworzy bariery powietrznej. Wówczas ściana wewnętrzna będzie przegrzana, a przeciwległa niedogrzana. Bywa, że musimy zamontować grzejnik na wewnętrznej ścianie, dlatego możemy zdecydować się powiesić nad nim półkę w odległości ok. 10 cm. Sprawia to, że ciepłe powietrze płynie bezpośrednio do pomieszczenia. Co więcej, półka taka może posłużyć jako wygodne siedzisko, które ułatwi wkładanie i zdejmowanie obuwia.

Pod oknem
Należy pamiętać, że długość kaloryfera nie może być większa niż szerokość okna, ponieważ nie wygląda to estetycznie. Ograniczeniem może być to, że od rozmiarów grzejnika zależy jego moc, która powinna być dostosowana do danego wnętrza. Nie możemy kupić grzejnika o dowolnych wymiarach, ale możemy spokojnie wybrać model o długości pasującej do wymiarów okna. Powinien on jednak posiadać więcej płyt grzewczych. Np. sytuacji, gdy w sypialni mamy wąskie okna, a kaloryfer musi mieć większą moc, możemy zastosować krótszy kaloryfer, ale za to z większą liczbą płyt grzewczych. Należy pamiętać, że zbyt duży grzejnik oraz za wysoka temperatura to zwyczajnie wyższe rachunki i duży dyskomfort. Nie dobierajmy wymiarów urządzenia idealnie do wymiarów wnęki podokiennej, ponieważ musimy zaplanować zapas miejsca na przyłącza i głowicę termostatyczną, które dodają grzejnikowi centymetrów.

Autorzy portalu

logo-footer

Wszystko na temat inteligentnych budynków oraz technologii, które znacznie uproszczą Ci życie.

Zapraszamy do czytania !

Często czytane

Uczymy się mieszkać wygodnie!
Znaczenie systemu ochrony budynków.
Zwiększamy bezpieczeństwo na osiedlu.

Świeże newsy branżowe

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?
Projekt zmian przepisów z zakresu ochrony danych osobowych w UE
Projekt ustawy reprywatyzacyjnej nie spodobał się Sejmowi
© Copyright Investremex.pl. All Rights Reserved.