Z ostatniej chwili

O napędach do sterowania wyposażeniem domowym.

Okazuje się, że za pomocą nowoczesnych systemów zabezpieczania budynków obsługiwać można nie tylko bramy, drzwi czy urządzenia alarmowe, ale także szereg urządzeń wchodzących w skład wyposażenia domowego. I nie chodzi tu wyłącznie o urządzenia w znaczeniu stricte połączonym z elektroniką oraz sprzętami audiowizualnymi. Za pomocą sterowania mechanizmami pracują dziś przedmioty na pierwszy rzut oka niemające z technologią zbyt wiele wspólnego. Przed laty przecież rolety zaciągało się ręcznie, podobnie było z żaluzjami, zasłonami, wszelkiego rodzaju plisami, markizami, itd. Dziś niewielkiej ilości czujniki, nadajniki oraz chipy pozwalają usprawnić pracę właściwie każdego przedmiotu codziennego użytku znajdującego się w zasięgu naszego codziennego działania. Dzięki systemom automatycznie działającym zyskujemy możliwość sterowania indywidualnego, grupowego lub centralnego.Funkcje grupowe łączyć się mogą z odbiorami innego typu. Sceny świetlne łączą się z nastrojami, integrować mogą się z alarmem. Nie bez znaczenia pozostają także funkcje ochronne. Kiedy wiać będzie zbyt duży wiatr, dojdzie do schowania markiz, gdy zapadać będzie intensywna ciemność – rolety automatycznie się zasuną. Kiedy duża rodzina wyjeżdżać będzie z domu na dłuższy okres, być może związany ze świętami, urlopem czy wakacjami, można zabezpieczyć dom na wiele sposobów. Zaprogramowana funkcja centralna pozwoli zablokować rolety wraz z ogrzewaniem oraz oświetleniem.

W tym wypadku rodzina zwyczajnie zaoszczędzi na kosztach energii, a także podniesie jakość bezpieczeństwa gospodarstwa domowego w momencie, gdy domowników nie będzie na miejscu. W chwili powrotu do domu alarmy zostają wyłączone, podnoszą się rolety i powoli można zacząć wracać do codziennego życia w domowych pieleszach. Odbywa się także działanie klimatyzacji oraz oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach, w których na co dzień mieszkają członkowie rodziny. Wyżej wymienionymi funkcjami można bez problemu sterować za pomocą telefonów komórkowych, a w wielu przypadkach także elektronicznymi breloczkami, wyglądającymi na pierwszy rzut oka dość niepozornie. Do operowania roletami, żaluzjami, markizami i tym podobnymi elementami wyposażenia domowego wnętrza nie trzeba stosować drogich sterowników. Kierowanie pracą rolet odbywa się w jednej, wybranej strefie centralnej.


Wielu nieobeznanych z tematem użytkowników martwi się, że rolety sterowane mechanizmami automatycznymi zazwyczaj wyglądają nieestetycznie poprzez zamontowane w nich kable przewodowe oraz nadajniki do sterowania. To bardzo mylny pogląd. Rolety nawet nie zdradzają w pierwszej chwili swoich zdolności do ulegania sterowaniu mechanicznemu. Poza tym nie ma mowy o jakichkolwiek przewodach w nich zamontowanych. Jedyne, co jest w nich zamontowane to niewielkie chipy, obsługujące całość konstrukcji dzięki działaniu pilota, który przecież działa bezprzewodowo, za pomocą lasera. Laser oczywiście emituje niewidoczne wiązki promieni, co w praktyce nie odznacza się żadnym rażeniem świetlnym i jest dziecinnie proste.

Pamiętajmy jednak, że im więcej elektryki w domu, tym więcej wymaga ona uwagi i dbania o nią. Dlatego tym bardziej warto mieć pod ręką numer do sprawdzonego fachowca, który pomoże nam w każdej, najpilniejszej sytuacji. W razie awarii zawsze możemy zadzwonić na pogotowie elektryczne, gdzie na pewno uzyskamy pomoc.

 

Autorzy portalu

logo-footer

Wszystko na temat inteligientnych budynków oraz technologii które znacznie uproszczą Ci życie. 

Zapraszamy do czytania !dalmierze

półki ścienne na książki

Często czytane

Uczymy się mieszkać wygodnie!
Znaczenie systemu ochrony budynków.
Zwiększamy bezpieczeństwo na osiedlu.

Świeże newsy branżowe

Videodomofony i domofony w praktyce.
Zalety instalacji audio i video.
Co to jest multiroom?
© Copyright Investremex.pl. All Rights Reserved.