Z ostatniej chwili

Metody przekazywania ciepła przez kaloryfery

Główną funkcją kaloryferów jest przekazanie do pomieszczeń ciepła, które napływa do nich z wodą krążącą w całej instalacji grzewczej. Skuteczność całego systemu cieplnego będzie przede wszystkim zależeć od metody przekazywania ciepła przez wybrane do mieszkania lub domu grzejniki. Najpowszechniejsze rozwiązania to konwekcja oraz promieniowanie, z których jeden zawsze przeważa w określonym typie grzejników. Oto krótka charakterystyka tych sposobów przekazywania ciepła.

Metoda, jaką kaloryfer oddaje ciepło do wnętrza, zasadniczo wpływa na komfort panujący w ogrzewanych pomieszczeniach w naszym domu. Istotne jest zatem odpowiednie dobranie urządzeń grzewczych pod kątem sposobu oddawania przez nie ciepła. Konwekcja czy promieniowanie, każdy z tych sposobów posiada swoje wady i zalety. Należy jednak wiedzieć, że w każdym systemie grzewczym oba te systemy występują razem jednocześnie, tak więc każdy kaloryfer ogrzewa pomieszczenie przez konwekcję i przez promieniowanie równocześnie. To właśnie ich udział w ogólnej ilości oddawanego ciepła jest różny, w zależności od zastosowanego systemu grzewczego. Czynnikiem decydującym o tym, która metoda przekazywania ciepła przeważy w określonym rodzaju grzejnika, jest zasadnicza konstrukcja grzejnika.

Konwekcja
Ta metoda ogrzewania to w skrócie ruch powietrza w pomieszczeniu. Kaloryfer opierający się na systemie konwekcyjnym będzie ogrzewał otaczające go powietrze. Znaczy to, że ciepłe powietrze, jako lżejsze będzie unosić się, a na jego miejsce napłynie od dołu te chłodniejsze. Ciepło odbierane jest od grzejnika przez powietrze, które opływa jego ścianki, a po ogrzaniu, unosi się w górę. Właśnie w ten sposób powstaje ruch powietrza, który rozchodząc się we wnętrzu, nagrzewa ściany oraz wszystkie rzeczy znajdujące się w jego otoczeniu. Dzięki temu urządzenia zapewnia rozchodzenie się ciepła po ogrzewanym pomieszczeniu, jednak jego rozkład nie jest jednolity. Oznacza to, że występują miejsca cieplejsze oraz chłodniejsze. Należy też podkreślić, że krążące powietrze nosi ze sobą kurz i inne zanieczyszczenia, które niekorzystnie działają na osoby cierpiące na alergie.

Promieniowanie
Ten sposób przekazywania ciepła przez kaloryfery działa tak, że urządzenie oddaje ciepło, które jako promieniowanie podczerwone swobodnie przechodzi przez powietrze, ogrzewając je w minimalnym stopniu oraz zostaje przejęte przez rzeczy znajdujące się w pomieszczeniu oraz jego ściany. Należy podkreślić, że ogrzewaniu promieniowemu nie towarzyszą praktycznie żadne ruchy powietrza w pokoju, co będzie idealnym rozwiązaniem dla alergików. Do wad systemu zalicza się nierównomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu, która maleje wraz ze wzrostem odległości od grzejnika. Zaletą jest to, że w przeciwieństwie do konwektorów, promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy zużyciu tej samej ilości energii.

Autorzy portalu

logo-footer

Wszystko na temat inteligentnych budynków oraz technologii, które znacznie uproszczą Ci życie.

Zapraszamy do czytania !

Często czytane

Uczymy się mieszkać wygodnie!
Znaczenie systemu ochrony budynków.
Zwiększamy bezpieczeństwo na osiedlu.

Świeże newsy branżowe

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?
Projekt zmian przepisów z zakresu ochrony danych osobowych w UE
Projekt ustawy reprywatyzacyjnej nie spodobał się Sejmowi
© Copyright Investremex.pl. All Rights Reserved.