Z ostatniej chwili

Jak działa system kontroli dostępu?

Stosowane obecnie systemy zabezpieczeń różnego rodzaju przestrzeni i obiektów są niezwykle nowoczesnymi rozwiązaniami. Jednym z ciekawszych są tzw. systemy kontroli dostępu. Ich działanie znacznie usprawnia funkcjonowanie firm czy dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. System z powodzeniem może być także stosowany w różnego rodzaju instytucjach zatrudniających dużą ilość osób. Na czym polega takie rozwiązanie i dlaczego warto z niego skorzystać? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat współczesnych systemów kontroli dostępu.

System kontroli dostępu jest zespołem współpracujących ze sobą urządzeń, którego działanie polega na czasowym lub całkowitym ograniczeniu użytkownikowi (lub użytkownikom) dostępu do określonych elementów tego systemu. Takie elementy nazywane są strefami lub sektorami i mogą być zbudowane tak z elementów mechanicznych, jak i elektronicznych. Rozwiązanie pozwala w bardzo prosty sposób kontrolować obecność danych użytkowników w określonych strefach. W systemie kontroli dostępu stosowane są różnego rodzaju elementy zaporowe – mogą nimi być np. bramki, drzwi otwierane zamkiem elektronicznym, szlabany, rygle i bramy przesuwne.

W systemach kontroli dostępu stosuje się różnorodne urządzenia identyfikujące. Wśród nich najpopularniejsze są czytniki linii papilarnych, czujniki rozpoznające tablice rejestracyjne, mikrochipy przechowujące i wysyłające dane (tagi RFID) oraz piloty radiowe. Za ich pośrednictwem następuje rozpoznanie użytkownika przez system, po czym – w zależności od tego, czy ta osoba ma w określonym momencie zezwolenie na wejście do danego sektora – użytkownik otrzymuje dostęp do obszaru bądź nie. Gdy po przeanalizowaniu danych system zdecyduje o udzieleniu prawa dostępu następuje uruchomienie procedur mających na celu umożliwienie użytkownikowi przedostanie się do danej strefy. Dzięki nowoczesnym technologiom używanych w tego rodzaju systemach identyfikacja i weryfikacja użytkownika odbywa się bardzo szybko.

Systemy kontroli dostępu są najczęściej stosowane w firmach, w których zatrudnionych jest dużo pracowników. Takie rozwiązanie pozwala w dogodny sposób nadzorować obecność osób w określonych obszarach systemu. Dzięki systemowi kontroli dostępu właściciel firmy zyskuje pewność, że jego pracownicy nie przebywają w miejscach, w których nie powinni się w danym momencie znaleźć. Dodatkową korzyścią z używania systemu kontroli dostępu jest możliwość rejestrowania czasu pracy, co znacznie usprawnia działanie przedsiębiorstwa.

Wybierając system kontroli dostępu należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim trzeba dostosować rodzaj urządzeń i oprogramowania do możliwości danego budynku oraz do rodzaju prowadzonej w nim działalności. Wdrożeniem systemów kontroli dostępu zajmują się profesjonalne firmy specjalizujące się w tego rodzaju usługach. Warto podjąć z nimi współpracę zarówno w zakresie zaprojektowania, jak i wykonania omawianego rozwiązania. Najlepiej skorzystać z usług doświadczonych firm zatrudniających ekspertów w dziedzinie systemów kontroli dostępu.

Jeśli jesteś właścicielem firmy i jeszcze nie jesteś przekonany do używania systemu kontroli dostępu, gwarantujemy, że dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnisz swojemu przedsiębiorstwu znacznie większe bezpieczeństwo, a sobie zagwarantujesz oszczędność czasu i pieniędzy. Korzystanie z systemów kontroli dostępu bardzo usprawnia działanie firmy, a także umożliwia wygodny sposób kontrolowania czasu pracy zatrudnionych przez ciebie osób.

Autorzy portalu

logo-footer

Wszystko na temat inteligentnych budynków oraz technologii, które znacznie uproszczą Ci życie.

Zapraszamy do czytania !

Często czytane

Uczymy się mieszkać wygodnie!
Znaczenie systemu ochrony budynków.
Zwiększamy bezpieczeństwo na osiedlu.

Świeże newsy branżowe

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?
Projekt zmian przepisów z zakresu ochrony danych osobowych w UE
Projekt ustawy reprywatyzacyjnej nie spodobał się Sejmowi
© Copyright Investremex.pl. All Rights Reserved.