Z ostatniej chwili

Dobór głowicy termostatycznej do grzejnika

Termostat jest urządzeniem bądź elementem urządzenia, którego zadaniem jest utrzymanie zaprogramowanej temperatury przez aktywne działanie. Rozwiązanie takie znacznie ułatwia określanie optymalnej temperatury otoczenia. Termostat najlepiej wybierać biorąc pod uwagę takie parametry, jak wymiar gwintu zaworu czy rodzaj połączenia. Wykorzystanie specjalnych termostatów elektronicznych pozwala znacznie zmniejszyć pobór energii nawet o dwadzieścia procent. Na rynku znajdziemy modele, które automatycznie zamykają przepływ wody w grzejniku w chwili, gdy okno w pobliżu zostanie otwarte.

Specjalne głowice termostatyczne to wyposażenie kaloryfera, które mocowane jest na zaworze termostatycznym. Urządzenie takie to pozwala precyzyjnie sterować temperaturą we wnętrzu i utrzymywać ją na ustalonym wcześniejszym poziomie. Co istotne, głowice termostatyczne umożliwiają zarządzanie temperaturą w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu indywidualnie. Współpracują one zarówno z kaloryferami zasilanymi bocznie, jak również z urządzeniami z zasilaniem dolnym. Odpowiednią temperaturę w pokojach uzyskujemy poprzez ustawienie właściwej wartości na pokrętle głowicy.

Działanie głowicy termostatycznej
Zamontowana na zaworze głowica termostatyczna jest w stanie reagować na spadek lub wzrost temperatury otoczenia, który wywołany jest dużym nasłonecznieniem, bądź wyłączeniem innego niż kocioł źródła ciepła, np. kominka. Głowica termostatyczna zależnie od panujących warunków będzie zwiększać lub zmniejszać dopływ ciepłej wody do grzejnika, sterując tym samym mocą z jaką on pracuje. Jeśli chcemy, aby nasze urządzenie jak najlepiej spełniało swoją funkcję, nie możemy go niczym zasłonić ani zabudować.

Wybór głowicy termostatycznej
Obecnie na rynku oprócz samych głowic termostatycznych znajdziemy również zestawy, w skład których wchodzą dodatkowe specjalne zawory termostatyczne oraz odcinające. Wybierając taki zestaw termostatyczny musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób podłączenia kaloryfera. Możemy wybierać spośród gotowych zestawów do grzejników bocznie zasilanych oraz grzejników zasilany od dołu. W ofercie sklepów internetowych znajdziemy też produkty przeznaczone do grzejników łazienkowych oraz dekoracyjnych, jak np. zrobione z niklu malowanego proszkowo. Szukając odpowiedniej głowicy termostatycznej do kaloryfera, który wyposażony jest już w zawór, należy sprawdzić wymiar gwintu. Powinien być on taki, jak gwint wewnętrzny głowicy tak, żeby można ją było bezpiecznie i łatwo zamocować na zaworze. Musimy też zwrócić uwagę na rodzaj połączenia obu tych elementów. Trzeba upewnić się, że nasz zawór przystosowany jest do głowicy nakręcanej z gwintem lub łączonej na zatrzask. Wówczas będziemy mogli cieszyć się wysokim komfortem cieplnym w naszym mieszkaniu.

Autorzy portalu

logo-footer

Wszystko na temat inteligentnych budynków oraz technologii, które znacznie uproszczą Ci życie.

Zapraszamy do czytania !

Często czytane

Uczymy się mieszkać wygodnie!
Znaczenie systemu ochrony budynków.
Zwiększamy bezpieczeństwo na osiedlu.

Świeże newsy branżowe

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?
Projekt zmian przepisów z zakresu ochrony danych osobowych w UE
Projekt ustawy reprywatyzacyjnej nie spodobał się Sejmowi
© Copyright Investremex.pl. All Rights Reserved.