Z ostatniej chwili

Czujniki, które warto mieć w domu

W dzisiejszych czasach istnieje wiele niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni w naszych domach. Urządzenia takie, jak czujnik temperatury, dymu, ognia czy innych zagrożeń powinny stać się naszymi podstawowymi elementami wyposażenia domowego. Ich podstawowym zadaniem jest pomiar oraz przekazywanie informacji na temat wysokości temperatury w instalacji lub urządzeniu. Parametry te wykorzystywane są przez sterownik na potrzeby zarządzania urządzeniem.

Optymalizując funkcjonowanie systemu ogrzewania, czy zabezpieczając swój dom należy zwrócić uwagę nie tylko na dobór właściwych sterowników. Równie istotne są dodatkowe elementy, które umożliwiają jak najlepszą eksploatację różnego rodzaju instalacji i systemów. Oto opis kilku użytecznych czujników.

Czujniki otwarcia okna
Podstawowym zadaniem czujnika otwarcia okna C-2 firmy Tech jest oszczędność na paliwie grzewczym. Czujnik współpracuje z urządzeniami typu bezprzewodowa listwa L-8,Wifi 8s,St-8s,St-8s wifi itd. Wygląda to tak, że jeśli zostanie otwarte okno, czujnik ma za zadanie wysłać komunikat o jego otwarciu do głównego urządzenia. Wtedy sterownik główny po ustalonym czasie reakcji powinien wyłączyć ogrzewanie w danej strefie.

Czujniki temperatury zewnętrznej
Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli tego rodzaju czujnika. Urządzenie ST-291 pokazuje jaka jest aktualnie temperatura na zewnątrz, wyświetlając ją na sterowniku. Czujnik ten jest dedykowany specjalnie do sterowników: ST-290 v2, ST-290 v4, ST-292 v2 oraz ST-292 v4. Kolejny czujnik temperatury zewnętrze to urządzenie firmy Viessmann z przewodem przyłączeniowym stanowi wyposażenie dodatkowe do kotła Vitodens 100-W lub kotła Vitodens 111-W.

Czujniki CO
Urządzenia te służą do awaryjnego wyłączania kotła grzewczego w przypadku ulatniania się tlenku węgla. Czujnik jest wyposażony w dwie diody: zieloną, świecąca podczas poprawnej eksploatacji oraz czerwoną, wskazującą, że stężenie CO przekroczyło zadaną wartość graniczną. W tej sytuacji palnik kotła grzewczego jest wyłączany. Jeśli stężenie CO spadnie poniżej zadanej wartości granicznej, przekaźnik ponownie rozłącza styk sterujący, a sam palnik zostaje uruchomiony i urządzenie zaczyna ponownie pracować.

Czujniki spalin
Czujniki spalin, jak model De Dietrich FM 47, umożliwiają odczytanie na wyświetlaczu konsoli sterowniczej temperatury spalin. Dzięki temu zyskujemy możliwość nadzorowania czystości powierzchni wymiany korpusu kotła. W instalacji kaskadowej istnieje natomiast możliwość podłączenia czujnika spalin dla każdego kotła.

Czujniki pokojowe
Urządzenia, jak bezprzewodowy czujnik pokojowy C-6r dedykowany do listwy L-6, kontrolują temperaturę zadaną, którą ustawia się na listwie L-6 lub na panelu kontrolnym M-6.

Autorzy portalu

logo-footer

Wszystko na temat inteligentnych budynków oraz technologii, które znacznie uproszczą Ci życie.

Zapraszamy do czytania !

Często czytane

Uczymy się mieszkać wygodnie!
Znaczenie systemu ochrony budynków.
Zwiększamy bezpieczeństwo na osiedlu.

Świeże newsy branżowe

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?
Projekt zmian przepisów z zakresu ochrony danych osobowych w UE
Projekt ustawy reprywatyzacyjnej nie spodobał się Sejmowi
© Copyright Investremex.pl. All Rights Reserved.